a Invesmanta - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Invesmanta
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a înveșmântaînveșmântareînveșmântândînveșmântatde înveșmântat

Moduri predicative pentru verbul a Invesmanta
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînveșmântînveșmântamînveșmântaiam înveșmântatînveșmântasemvoi înveșmântavoi fi înveșmântat
Persoana a II-a/Singularînveșmânțiînveșmântaiînveșmântașiai înveșmântatînveșmântaseșivei înveșmântavei fi înveșmântat
Persoana a III-a/Singularînveșmântăînveșmântaînveșmântăa înveșmântatînveșmântaseva înveșmântava fi înveșmântat
Persoana I/Pluralînveșmântămînveșmântamînveșmântarămam înveșmântatînveșmântaserămvom înveșmântavom fi înveșmântat
Persoana a II-a/Pluralînveșmântațiînveșmântațiînveșmântarățiați înveșmântatînveșmântaserățiveți înveșmântaveți fi înveșmântat
Persoana a III-a/Pluralînveșmântăînveșmântauînveșmântarăau înveșmântatînveșmântaserăvor înveșmântavor fi înveșmântat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînveșmântsă fi înveșmântatînveșmântaaș fi înveșmântat
Persoana a II-a/Singularînveșmânțisă fi înveșmântatai înveșmântaai fi înveșmântatînveșmântă
Persoana a III-a/Singularînveșmântesă fi înveșmântatar înveșmântaar fi înveșmântat
Persoana I/Pluralînveșmântămsă fi înveșmântatam înveșmântaam fi înveșmântat
Persoana a II-a/Pluralînveșmântațisă fi înveșmântatați înveșmântaați fi înveșmântatînveșmântați
Persoana a III-a/Pluralînveșmântesă fi înveșmântatar înveșmântaar fi înveșmântat