a Ingenunchea - Verb - conjugarea a II-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Ingenunchea
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îngenuncheaîngenunchereîngenunchindîngenuncheatde îngenuncheat

Moduri predicative pentru verbul a Ingenunchea
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularîngenunchezîngenuncheamîngenuncheaiam îngenuncheatîngenuncheasemvoi îngenuncheavoi fi îngenuncheat
Persoana a II-a/Singularîngenunchiîngenuncheaiîngenuncheașiai îngenuncheatîngenuncheaseșivei îngenuncheavei fi îngenuncheat
Persoana a III-a/Singularîngenuncheîngenuncheaîngenunchea îngenuncheatîngenuncheaseva îngenuncheava fi îngenuncheat
Persoana I/Pluralîngenunchemîngenuncheamîngenunchearămam îngenuncheatîngenuncheaserămvom îngenuncheavom fi îngenuncheat
Persoana a II-a/Pluralîngenuncheațiîngenuncheațiîngenunchearățiați îngenuncheatîngenuncheaserățiveți îngenuncheaveți fi îngenuncheat
Persoana a III-a/Pluralîngenuncheazăîngenuncheauîngenunchearăau îngenuncheatîngenuncheaserăvor îngenuncheavor fi îngenuncheat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularîngenunchisă fi îngenuncheatîngenuncheaaș fi îngenuncheat
Persoana a II-a/Singularîngenunchisă fi îngenuncheatai îngenuncheaai fi îngenuncheatîngenunchează
Persoana a III-a/Singularîngenunchezesă fi îngenuncheatar îngenuncheaar fi îngenuncheat
Persoana I/Pluralîngenunchemsă fi îngenuncheatam îngenuncheaam fi îngenuncheat
Persoana a II-a/Pluralîngenuncheațisă fi îngenuncheatați îngenuncheaați fi îngenuncheatîngenuncheați
Persoana a III-a/Pluralîngenunchesă fi îngenuncheatar îngenuncheaar fi îngenuncheat