a Imboti - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Imboti
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îmboțide

Moduri predicative pentru verbul a Imboti
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi îmboțivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei îmboțivei fi
Persoana a III-a/Singulara va îmboțiva fi
Persoana I/Pluralam vom îmboțivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți îmboțiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor îmboțivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi îmboțiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai îmboțiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar îmboțiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am îmboțiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați îmboțiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar îmboțiar fi