a Imbiba - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Imbiba
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a îmbibaîmbibareîmbibândîmbibatde îmbibat

Moduri predicative pentru verbul a Imbiba
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularîmbibîmbibamîmbibaiam îmbibatîmbibasemvoi îmbibavoi fi îmbibat
Persoana a II-a/Singularîmbibiîmbibaiîmbibașiai îmbibatîmbibaseșivei îmbibavei fi îmbibat
Persoana a III-a/Singularîmbibăîmbibaîmbibăa îmbibatîmbibaseva îmbibava fi îmbibat
Persoana I/Pluralîmbibămîmbibamîmbibarămam îmbibatîmbibaserămvom îmbibavom fi îmbibat
Persoana a II-a/Pluralîmbibațiîmbibațiîmbibarățiați îmbibatîmbibaserățiveți îmbibaveți fi îmbibat
Persoana a III-a/Pluralîmbibăîmbibauîmbibarăau îmbibatîmbibaserăvor îmbibavor fi îmbibat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularîmbibsă fi îmbibatîmbibaaș fi îmbibat
Persoana a II-a/Singularîmbibisă fi îmbibatai îmbibaai fi îmbibatîmbibă
Persoana a III-a/Singularîmbibesă fi îmbibatar îmbibaar fi îmbibat
Persoana I/Pluralîmbibămsă fi îmbibatam îmbibaam fi îmbibat
Persoana a II-a/Pluralîmbibațisă fi îmbibatați îmbibaați fi îmbibatîmbibați
Persoana a III-a/Pluralîmbibesă fi îmbibatar îmbibaar fi îmbibat