a Fusei - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Fusei
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a fuseide

Moduri predicative pentru verbul a Fusei
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi fuseivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei fuseivei fi
Persoana a III-a/Singulara va fuseiva fi
Persoana I/Pluralam vom fuseivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți fuseiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor fuseivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi fuseiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai fuseiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar fuseiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am fuseiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați fuseiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar fuseiar fi