a Frica - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Frica
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a fricăfricifriciifricade frica

Moduri predicative pentru verbul a Frica
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularfricileam fricavoi fricăvoi fi frica
Persoana a II-a/Singularfricilorai fricavei fricăvei fi frica
Persoana a III-a/Singularfricăa fricava fricăva fi frica
Persoana I/Pluralfriciloram fricavom fricăvom fi frica
Persoana a II-a/Pluralați fricaveți fricăveți fi frica
Persoana a III-a/Pluralau fricavor fricăvor fi frica
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi fricafricăaș fi frica
Persoana a II-a/Singularsă fi fricaai fricăai fi fricafrici
Persoana a III-a/Singularsă fi fricaar fricăar fi frica
Persoana I/Pluralsă fi fricaam fricăam fi frica
Persoana a II-a/Pluralsă fi fricaați fricăați fi fricafrici
Persoana a III-a/Pluralsă fi fricaar fricăar fi frica