a Ei - Invariabil - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Ei
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a eide

Moduri predicative pentru verbul a Ei
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi eivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei eivei fi
Persoana a III-a/Singulara va eiva fi
Persoana I/Pluralam vom eivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți eiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor eivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi eiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai eiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar eiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am eiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați eiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar eiar fi