a Bichi - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Bichi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a bichide

Moduri predicative pentru verbul a Bichi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi bichivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei bichivei fi
Persoana a III-a/Singulara va bichiva fi
Persoana I/Pluralam vom bichivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți bichiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor bichivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi bichiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai bichiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar bichiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am bichiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați bichiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar bichiar fi