a Ati - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Ati
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a ațide

Moduri predicative pentru verbul a Ati
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi ațivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei ațivei fi
Persoana a III-a/Singulara va ațiva fi
Persoana I/Pluralam vom ațivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți ațiveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor ațivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi ațiaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai ațiai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar ațiar fi
Persoana I/Pluralsă fi am ațiam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați ațiați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar ațiar fi