a Aici - Invariabil - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a Aici
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a aicide

Moduri predicative pentru verbul a Aici
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi aicivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei aicivei fi
Persoana a III-a/Singulara va aiciva fi
Persoana I/Pluralam vom aicivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți aiciveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor aicivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi aiciaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai aiciai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar aiciar fi
Persoana I/Pluralsă fi am aiciam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați aiciați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar aiciar fi