a Aiba - Formă unică - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a Aiba
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a aibăde

Moduri predicative pentru verbul a Aiba
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi aibăvoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei aibăvei fi
Persoana a III-a/Singulara va aibăva fi
Persoana I/Pluralam vom aibăvom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți aibăveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor aibăvor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi aibăaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai aibăai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar aibăar fi
Persoana I/Pluralsă fi am aibăam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați aibăați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar aibăar fi