a țurghiuli - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a țurghiuli
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a țurghiulide

Moduri predicative pentru verbul a țurghiuli
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi țurghiulivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei țurghiulivei fi
Persoana a III-a/Singulara va țurghiuliva fi
Persoana I/Pluralam vom țurghiulivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți țurghiuliveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor țurghiulivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi țurghiuliaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai țurghiuliai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar țurghiuliar fi
Persoana I/Pluralsă fi am țurghiuliam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați țurghiuliați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar țurghiuliar fi