a învăpăia - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a învăpăia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a învăpăiaînvăpăiereînvăpăindînvăpăiatde învăpăiat

Moduri predicative pentru verbul a învăpăia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînvăpăiezînvăpăiamînvăpăiaiam învăpăiatînvăpăiasemvoi învăpăiavoi fi învăpăiat
Persoana a II-a/Singularînvăpăieziînvăpăiaiînvăpăiașiai învăpăiatînvăpăiaseșivei învăpăiavei fi învăpăiat
Persoana a III-a/Singularînvăpăiazăînvăpăiaînvăpăiea învăpăiatînvăpăiaseva învăpăiava fi învăpăiat
Persoana I/Pluralînvăpăiemînvăpăiamînvăpăiarămam învăpăiatînvăpăiaserămvom învăpăiavom fi învăpăiat
Persoana a II-a/Pluralînvăpăiațiînvăpăiațiînvăpăiarățiați învăpăiatînvăpăiaserățiveți învăpăiaveți fi învăpăiat
Persoana a III-a/Pluralînvăpăiazăînvăpăiauînvăpăiarăau învăpăiatînvăpăiaserăvor învăpăiavor fi învăpăiat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînvăpăiezsă fi învăpăiatînvăpăiaaș fi învăpăiat
Persoana a II-a/Singularînvăpăiezisă fi învăpăiatai învăpăiaai fi învăpăiatînvăpăiază
Persoana a III-a/Singularînvăpăiezesă fi învăpăiatar învăpăiaar fi învăpăiat
Persoana I/Pluralînvăpăiemsă fi învăpăiatam învăpăiaam fi învăpăiat
Persoana a II-a/Pluralînvăpăiațisă fi învăpăiatați învăpăiaați fi învăpăiatînvăpăiați
Persoana a III-a/Pluralînvăpăiezesă fi învăpăiatar învăpăiaar fi învăpăiat