a înhăma - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a înhăma
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a înhămaînhămareînhămândînhămatde înhămat

Moduri predicative pentru verbul a înhăma
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînhamînhămamînhămaiam înhămatînhămasemvoi înhămavoi fi înhămat
Persoana a II-a/Singularînhamiînhămaiînhămașiai înhămatînhămaseșivei înhămavei fi înhămat
Persoana a III-a/Singularînhamăînhămaînhămăa înhămatînhămaseva înhămava fi înhămat
Persoana I/Pluralînhămămînhămamînhămarămam înhămatînhămaserămvom înhămavom fi înhămat
Persoana a II-a/Pluralînhămațiînhămațiînhămarățiați înhămatînhămaserățiveți înhămaveți fi înhămat
Persoana a III-a/Pluralînhamăînhămauînhămarăau înhămatînhămaserăvor înhămavor fi înhămat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînhamsă fi înhămatînhămaaș fi înhămat
Persoana a II-a/Singularînhamisă fi înhămatai înhămaai fi înhămatînhamă
Persoana a III-a/Singularînhamesă fi înhămatar înhămaar fi înhămat
Persoana I/Pluralînhămămsă fi înhămatam înhămaam fi înhămat
Persoana a II-a/Pluralînhămațisă fi înhămatați înhămaați fi înhămatînhămați
Persoana a III-a/Pluralînhamesă fi înhămatar înhămaar fi înhămat