a înfiola - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a înfiola
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a înfiolaînfiolareînfiolândînfiolatde înfiolat

Moduri predicative pentru verbul a înfiola
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularînfiolezînfiolamînfiolaiam înfiolatînfiolasemvoi înfiolavoi fi înfiolat
Persoana a II-a/Singularînfioleziînfiolaiînfiolașiai înfiolatînfiolaseșivei înfiolavei fi înfiolat
Persoana a III-a/Singularînfioleazăînfiolaînfiolăa înfiolatînfiolaseva înfiolava fi înfiolat
Persoana I/Pluralînfiolămînfiolamînfiolarămam înfiolatînfiolaserămvom înfiolavom fi înfiolat
Persoana a II-a/Pluralînfiolațiînfiolațiînfiolarățiați înfiolatînfiolaserățiveți înfiolaveți fi înfiolat
Persoana a III-a/Pluralînfioleazăînfiolauînfiolarăau înfiolatînfiolaserăvor înfiolavor fi înfiolat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularînfiolezsă fi înfiolatînfiolaaș fi înfiolat
Persoana a II-a/Singularînfiolezisă fi înfiolatai înfiolaai fi înfiolatînfiolează
Persoana a III-a/Singularînfiolezesă fi înfiolatar înfiolaar fi înfiolat
Persoana I/Pluralînfiolămsă fi înfiolatam înfiolaam fi înfiolat
Persoana a II-a/Pluralînfiolațisă fi înfiolatați înfiolaați fi înfiolatînfiolați
Persoana a III-a/Pluralînfiolezesă fi înfiolatar înfiolaar fi înfiolat