Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele șatrange:

ȘATRÁNGE s. f. pl. (Înv.) Șah (2). ◊ Loc. adj. În șatrange = în carouri, cadrilat. – Din tc. șatranç.

șatránge s. f. – Șah. – Var. șetrănci. Tc. (per., arab.) șatranc (Șeineanu, II, 336; cf. REW 7961a), cf. sp. ajedrez. Pare cuvînt identic cu șotron (var. șodron), s. n. (un anumit joc de copii), cf. var. arabă sotrong (după Tiktin și Candrea, din fr. chaudron „căldare”, dificil de admis semantic; var. șodron, literară, pare forțată în urma acestei ipoteze).
Sursa: Dicționarul etimologic român

șatránge1 n., pl. (turc. șatranc și sa-, pop. santrac, venit pin [!] limba persică d. scr. čaturanga, cu o sută de color [!]; aš-ša´trenğ, si´trenğ, ngr. satrándzi, santrádzi, santrásĭ, santrikĭ; sp. ajedrez, pg. xadrez). Tabla pe care se joacă șahu. Jocu de șah (Vechĭ). Pătrate ornamentale așezate ca la șah: broderie în șatrange. – Și șantrace și sandrace. Și sandracĭ m. pl. și șatrangĭ n. sing. V. romb.

șatránge (înv.) (șa-tran-) s. f. pl.

șatrange n. pl. 1. jocul de șah: pe cealaltă masă erau table pentru jocul de șatrange FIL.; 2. cadrilat: omofor semănat cu matostaturi în șatrange OD. [Turc. ȘATRANDJ, șah, pătrat (din sanscritul ČATURANGA, o sută de colori)].

ȘATRÁNGE s. f. pl. (înv.) Șah (2). ◊ Loc. adj. În șatrange = în carouri, cadrilat. - Din tc. șatranç.