Am găsit 12 definiții pentru cuvantul/cuvintele zapa:

ZÁPA interj. (Rar; repetat) Cuvânt care imită lătratul câinelui. [Var.: zap interj.] – Onomatopee.

ZAPÁ, zapéz, vb. I. Tranz. A schimba frecvent canalele la televizor cu telecomanda. (din fr. zapper)

zapá (a ~) (fam.) vb., ind. prez. 3 zapeáză

ZÁPA interj. (Repetat) Cuvânt care imită lătratul câinelui. – Onomatopee.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

ZAPÁ1, zapez, vb. I Tranz. (Fam.) A schimba frecvent canalele de televiziune apăsând pe butoanele telecomenzii. – Din fr. zapper.

ZÁPA2 interj. (Rar; repetat) Cuvânt care imită lătratul câinelui. [Var.: zap interj.] - Onomatopee.

zapá (a ~) (fam.) vb., ind. prez. 3 zapeáză

ZÁPA interj. (Repetat) Cuvânt care imită lătratul câinelui. – Onomatopee.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne