Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele vezicătoare:

*vezicatoáre și -ătoáre f., pl. orĭ (fr. vésicatoire, „care face să se beșice pelea [!]”, d. lat. vesicare, „a se unfla [!]”, care vine d. vesica, „beșică [!]”. V. beșică). Med. Emplastru care face să se beșice pelea [!]. – Curat rom. ar fi beșicătoare.

VEZICĂTOÁRE, vezicători, s. f. Substanță care produce bășicarea pielii și care se folosește ca mijloc terapeutic în unele afecțiuni. – După fr. vésicatoire.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

vezicătoare f. blastru ce produce bășici pe piele (= fr. vésicatoire).

vezicatoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul vezicator

vezicatoare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul vezicator

vezicatoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul vezicator

vezicatoare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul vezicator