Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele utila:

UTILÁ, utilez, vb. I. Tranz. A înzestra un atelier, o fabrică etc. cu utilajul necesar desfășurării în bune condiții a procesului de producție. – Din fr. outiller.

UTILÁ vb. I. tr. A înzestra, a dota cu utilajul necesar. [< fr. outiller].

UTILÁ vb. tr. a înzestra, a dota un atelier, o fabrică cu utilajul necesar. (< fr. outiller)

utilá (a ~) vb., ind. prez. 3 utileáză

utila - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul util

utilă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul util