Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele tărâță:

TĂRÂȚÁ, pers. 3 tărâțează, vb. I. Refl. (Pop.) A se coji, a se jupui. – Din tărâțe.

!tărâțá (a se ~) (pop.) vb. refl., ind. prez. 3 se tărâțeáză

TĂRẤȚĂ, tărâțe, s. f. (Mai ales la pl.) 1. Înveliș al grăunțelor de grâu, de porumb etc. zdrobit prin măcinare și separat de făină la cernut. ◊ Expr. Scump la tărâțe și ieftin la făină, se spune despre cel care este zgârcit la cheltuieli mărunte, dar risipitor când nu trebuie. (Reg.) A face (pe cineva) tărâțe = a rupe în bucăți, a omorî (pe cineva). (Reg.) A se dedulci ca calul la tărâțe = a se deprinde cu binele. 2. Rumeguș (de lemn). 3. (Reg.) Mătreață (a pielii). – Din bg. trici, scr. trice.

tărâță s. f. sg. spermă.
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

tărấță s. f., g.-d. art. tărấței; pl. tărấțe

TĂRẤȚĂ, tărâțe, s. f. (Mai ales la pl.) 1. Înveliș al grăunțelor de grâu, de porumb etc. zdrobit prin măcinare și separat de făină la cernut. ◊ Expr. Scump la tărâțe și ieftin la faină, se spune despre cel care este zgârcit la cheltuieli mărunte, dar risipitor când nu trebuie. (Reg.) A face (pe cineva) tărâțe = a nimici, a omorî (pe cineva). (Reg.) A se dedulci ca calul la tărâțe = a se deprinde cu binele. 2. Rumeguș (de lemn). 3. (Reg.) Mătreață (a pielii). – Din bg. trici, sb. trice.

tarata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul tarat

tarată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul tarat

târâta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul târât

târâtă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul târât