Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele trivalență:

TRIVALÉNȚĂ, trivalențe, s. f. Proprietate a unui element chimic de a avea valența 3. – Din fr. trivalence.

TRIVALÉNȚĂ s.f. Proprietate a unui element chimic de a avea valența 3. [< fr. trivalence].

TRIVALÉNȚĂ s. f. proprietate a unui element chimic de a fi trivalent. (< fr. trivalence)

trivalénță s. f., g.-d. art. trivalénței; pl. trivalénțe

trivalenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul trivalent

trivalentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul trivalent