Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele traversieră:

TRAVERSIÉRĂ, traversiere, s. f. Lanț folosit pentru a ridica ancorele care nu intră în mare. [Pr.: -si-e-] – Din fr. traversière.

TRAVERSIÉRĂ s.f. (Mar.) Lanț folosit pentru a ridica ancorele care nu intră în mare. [Pron. -si-e-. / < fr. traversier].

traversiéră (-si-e-) s. f., g.-d. art. traversiérei; pl. traversiére

TRAVERSIÉRĂ, traversiere, s. f. Lanț folosit pentru a ridica ancorele la vapoarele care nu intră în port. [Pr.: -si-e-] – Din fr. traversière.

traversiera - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul traversier

traversieră - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul traversier