Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele transparență:

TRANSPARÉNȚĂ, transparențe, s. f. (Adesea fig.) Proprietate a unor corpuri sau a unor medii a fi transparente. – Din fr. transparence.

TRANSPARÉNȚĂ s.f. Calitatea a ceea ce este transparent. [Cf. fr. transparence].

TRANSPARÉNȚĂ s. f. 1. însușirea de a fi transparent. 2. mod de lucru, principiu al unor conducători sau organe conducătoare de a face cunoscută public, în permanență, întreaga lor activitate. (< fr. transparence)

!transparénță (tran-spa-/trans-pa-) s. f., g.-d. art. transparénței; pl. transparénțe

*transparénță f., pl. e (d. transparent). Calitatea de a fi transparent: transparența sticleĭ.

transparență f. calitatea celor transparente.

TRANSPARÉNȚĂ, transparențe, s. f. (Adesea fig.) Proprietate a unor corpuri sau a unor medii de a fi transparente. – Din fr. transparence.

transparenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul transparent

transparentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul transparent