Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele transfocator:

TRANSFOCATÓR, transfocatoare, s. n. Obiectiv cu distanța focală variabilă continuu, folosit în cinematografie sau la televiziune pentru a obține efectul de apropiere sau de depărtare rapidă de subiect. – Din rus. transfokator.

TRANSFOCATÓR s.n. (Cinem.) Obiectiv cu distanță focală variabilă continuu, cu ajutorul căruia se obține un efect de apropiere sau de depărtare de obiectivul filmat. [Cf. rus. transfokator].

TRANSFOCATÓR s. n. obiectiv cu distanță focală variabilă continuu, cu ajutorul căruia se obține un efect de apropiere sau de depărtare de obiectivul filmat. (< rus. transfokator)

!transfocatór (tran-sfo-/trans-fo-) s. n., pl. transfocatoáre