Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele tocată:

TOCÁTĂ, tocate, s. f. 1. Compoziție muzicală pentru instrumente cu claviatură. 2. Piesă muzicală de virtuozitate pentru un instrument sau pentru orchestră, având un ritm sacadat. – Din it. toccata.

TOCÁTĂ s.f. Compoziție muzicală scrisă pentru instrumente cu claviatură, în ritm vioi și alcătuită dintr-o singură parte. [< it. toccata < toccare – a atinge].

TOCÁTĂ s. f. compoziție muzicală de virtuozitate, scrisă pentru instrumente cu claviatură, cu o mișcare rapidă, clară, sacadată, executată solistic. (< it. toccata)

tocátă (piesă muzicală) s. f., g.-d. art. tocátei; pl. tocáte

TOCÁTĂ, tocate, s. f. 1. Compoziție muzicală scrisă pentru insțrumente cu claviatură. 2. Piesă muzicală de virtuozitate pentru un instrument sau pentru orchestră, având un ritm sacadat. – Din it. toccata.

tocata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul tocat

tocată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul tocat