Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele termoluminescență:

TERMOLUMINESCÉNȚĂ s. f. Emisiune de radiații luminoase datorită încălzirii moderate a unui corp la o temperatură inferioară celei de incandescență. [Var.: termoluminiscénță s. f.] – Din fr. thermoluminescence.

TERMOLUMINESCÉNȚĂ s.f. Emisiune de radiații luminoase datorită încălzirii moderate a unui corp la o temperatură inferioară celei de incandescență. [< fr. thermoluminescence].

TERMOLUMINESCÉNȚĂ s. f. emisiune de radiații luminoase datorită încălzirii moderate a unui corp la o temperatură inferioară celei de incandescență. (< fr. thermoluminescence)

!termoluminescénță/termoluminiscénță s. f., g.-d. art. termoluminescénței/termolumi­nis­cénței

TERMOLUMINESCÉNȚĂ s. f. Emisie de radiații luminoase datorită încălzirii moderate a unui corp la o temperatură inferioară celei de incandescență. [Var.: termoluminiscénță s. f.] – Din fr. thermoluminescence.

termoluminescenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul termoluminescent

termoluminescentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul termoluminescent