Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele telecinematecă:

TELECINEMATÉCĂ s. f. 1. Arhivă de filme a televiziunii. 2. Emisiune de televiziune în care se prezintă filme artistice din telecinematecă (1). – Din fr. télécinémathèque.

TELECINEMATÉCĂ s.f. Colecție de filme pentru televiziune. [Gen. -cii. / < fr. télécinémathèque].

TELECINEMATÉCĂ s. f. 1. arhivă de filme pentru televiziune. 2. transmisiune de filme cinematografice de bună calitate prin televiziune. (< fr. télécinémathèque)

telecinematécă s. f., g.-d. art. telecinematécii