Am găsit 15 definiții pentru cuvantul/cuvintele taxa:

TAXÁ, taxez, vb. I. Tranz. 1. A supune unei taxe; a fixa o taxă, un impozit, un preț. 2. Fig. A considera, a califica pe cineva drept... – Fr. taxer (lat. lit. taxare).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

TAXÁ, taxez, vb. I. Tranz. 1. A supune unei taxe, unei impuneri; a fixa o sumă determinată (ca taxă, impozit, preț). 2. A califica pe cineva drept..., a acuza de... – Din fr. taxer, lat. taxare.

TAXÁ vb. I. tr. 1. A fixa, a stabili o taxă, un preț; a supune unei taxe. 2. (Fig.) A considera, a socoti, a califica. [< fr. taxer, cf. lat. taxare].

TAXÁ vb. tr. 1. a supune unei taxe; a stabili o taxă, un preț. 2. (fig.) a considera, a socoti, a califica. (< fr. taxer, lat. taxare)

taxá (a ~) vb., ind. prez. 3 taxeáză

taxà v. 1. a regula prețul mărfurilor: a taxa o scrisoare; 2. a stabili o dare extraordinară; 3. fig. a acuza: l’a taxat de înșelător.

TÁXĂ, taxe, s. f. 1. Sumă de bani care se percepe la anumite mărfuri sub formă de impozit. ◊ Taxă pe valoarea adăugată = impozit general care se aplică pe fiecare stadiu al circuitului de producție al produsului final. 2. Plată efectuată în favoarea bugetului de stat de către diferite persoane fizice sau juridice în cazul când acestea se bucură de anumite servicii sau drepturi. ♦ Sumă de bani care se plătește unei instituții în schimbul unor servicii prestate sau al anumitor drepturi. – Din fr. taxe.

TÁXĂ s.f. Sumă de bani, impozit perceput pentru anumite mărfuri, la încheierea unor contracte etc. ♦ Sumă de bani plătită unei instituții în schimbul unor servicii sau pentru dobândirea anumitor drepturi. [< fr. taxe, cf. gr. taxis].

TÁXĂ1 s. f. sumă de bani percepută pentru anumite mărfuri, la încheierea unor contracte, în schimbul unor servicii sau pentru dobândirea anumitor drepturi. ♦ ~ de valoare adăugată = impozit general de consum care se percepe doar asupra valorii nou adăugate. (< fr. taxe)

-TÁXĂ2 elem. tax(o)-.

*táxă f., pl. e (fr. taxe, d. taxer, a taxa). Preț fix care se plătește p. liberă trecere saŭ intrare (a uneĭ mărfĭ la vamă, a uneĭ scrisorĭ la poștă, a unuĭ mușteriŭ în trăsură orĭ în tranvaĭ [!], a unuĭ elev într´o școală ș. a.).

táxă s. f., g.-d. art. táxei; pl. táxe

taxă f. 1. preț fixat de autoritatea publică pentru obiecte de consumațiune sau pentru mărfuri; 2. impozit extraordinar: a plătit taxele.