Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele sărata:

SĂRATA, com. în jud. Bacău; 2.181 loc. (2005) situată în Subcarpații Trotușului, pe dreapta Siretului. Izvoare minerale sulfuroase, bicarbonatate, calcice, sodice și clorurate de mare concentrație (57-238 g/l).
Sursa: Dicționar enciclopedic

SĂRATA, Câmpia Săratei, subunitate a C. Române, situată în partea central-nord-estică a acesteia, între văile râurilor Buzău (la E), Cricovu Sărat (la V), glacisul Istriței (la NNV) și C. Bărăganului (la SSE). Este o unitate de subsidență, formată din depozite aluvionare, holocene, drenată de numeroase văi (Sărata, Năianca, Ghighiu, Bălana ș.a.), acoperită predominant cu soluri cernoziomice, propice culturilor agricole.
Sursa: Dicționar enciclopedic

Sărata f. 1. afluent al Prutului într’o direcțiune paralelă cu Bârladul; 2. izvor de ape minerale aproape de Bacău.

Sursa: Dicționar enciclopedic

sărata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul sărat

sărată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul sărat