Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele sârbă:

sărba f. horă țărănească, importată din Serbia.

SẤRBĂ, sârbe, s. f. (Mai ales art.) Numele unui dans popular românesc, răspândit în toată țara, cu ritm foarte vioi, care se joacă de obicei cu dansatorii prinși în cerc; melodie după care se execută acest dans. – Sârb + suf. -ă.

sấrbă1 (dans) s. f., g.-d. art. sấrbei; pl. sấrbe

sấrbă2 (limbă) s. f., g.-d. art. sấrbei

șárbă și șearbă f., pl. șerbe (lat. sĕrva). Vechĭ. Femeĭa unuĭ șerb.

șárbă (înv.) s. f., g.-d. art. șérbei; pl. șérbe

sârba - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul sârb

sârbă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul sârb