Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele supericonoscop:

SUPERICONOSCÓP, supericonoscoape, s. n. Tub electronic pentru televiziune de tipul iconoscopului, dar la care imaginea este captată mai întâi de un fotocatod. – Din fr. supericonoscope.

SUPERICONOSCÓP s.n. Tub electronic mult mai sensibil decât iconoscopul. [< fr. supericonoscope].

SUPERICONOSCÓP s. n. tub electronic mult mai sensibil decât inconoscopul. (< fr. supericonoscope)

!supericonoscóp (-pe-ri-, -nos-cop/-per-i-, -no-scop) s. n., pl. supericonoscoápe

SUPERICONOSCÓP, supericonoscoape, s. n. Tub electronic pentru televiziune de tipul iconoscopului, dar la care imaginea este captată mai întâi de un fotocatod. - Din fr. supericonoscope.