Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele sublinia:

SUBLINIÁ, subliniez, vb. I. Tranz. 1. A trage una sau mai multe linii sub un cuvânt sau un text scris, spre a-l scoate în evidență. 2. Fig. A pune în evidență, a accentua. ♦ A remarca ceva cu o insistență deosebită. [Pr.: -ni-a] – Sub1- + linia (după fr. souligner).

SUBLINIÁ vb. I. tr. 1. A trage una sau mai multe linii sub un text scris pentru a-l scoate în evidență. 2. (Fig.) A pune în evidență, a accentua, a întări, a releva. [Pron. -ni-a, p.i. 3,6 -iază, ger. -iind. / după fr. souligner].

SUBLINIÁ vb. tr. 1. a trage una sau mai multe linii sub un text scris pentru a-l scoate în evidență. 2. (fig.) a pune în evidență, a accentua, a întări, a releva. (după fr. souligner)

!subliniá (a ~) (su-bli-ni-a/sub-li-) vb., ind. prez. 3 subliniáză, 1 pl. subliniém (-ni-em); conj. prez. 3 să subliniéze (-ni-e-); ger. subliniínd (-ni-ind)

sublinià v. 1. a trage o linie sub una sau mai multe vorbe; 2. fig. a indica prin o inflexiune a vocii că se dă importanță particulară unei vorbe: discursul fu subliniat prin aplauze numeroase.