Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele strâmta:

STRÂMTÁ, strâmtéz, vb. I. Tranz. și refl. (Adesea fig.) A face sau a deveni (mai) strâmt, (mai) îngust, (mai) puțin încăpător; a (se) îngusta, a (se) strânge. – Din strâmt.

strâmtá (a ~) vb., ind. prez. 3 strâmteáză

strâmtà v. a (se) face strâmt.

STRÂMTÁ, strâmtez, vb. I. Tranz. și refl. (Adesea fig.) A face sau a deveni (mai) strâmt, (mai) îngust, (mai) puțin încăpător; a (se) îngusta, a (se) strânge. – Din strâmt.

strâmta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul strâmt

strâmtă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul strâmt