Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele statistică:

STATÍSTICĂ s.f. 1. Știință care, folosind calculul probabilităților, studiază fenomenele de masă din punct de vedere cantitativ. 2. Statistică matematică = ramură a matematicii care elaborează noțiunile și metodele specifice studiului statistic al colectivităților. 3. Numărătoare, socoteală, recensământ. 4. Evidență numerică a unor fenomene izolate sau de masă. [Gen. -cii. / cf. fr. statistique, it. statistica].

statístică s. f., g.-d. art. statísticii; (evidențe numerice) pl. statístici

statistică f. știință ce face cunoscut întinderea populațiunii, agricultura, industria, comerțul.

statistica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul statistic

statistică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul statistic