Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele statică:

STÁTICĂ s.f. Ramură a mecanicii care se ocupă cu studiul echilibrului corpurilor. ◊ Statică grafică = capitol al staticii care se ocupă cu rezolvarea problemelor pe cale grafică; statica fluidelor = hidrostatică; statica construcțiilor = disciplină care studiază metodele de calcul pentru determinarea eforturilor și a deformațiilor sistemelor de bare. [Gen. -cii. / cf. fr. statique].

státică s. f., g.-d. art. státicii

statică f. partea mecanicei care are de obiect legile de echilibru ale corpurilor solide.

statica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul static

statică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul static