Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele sofistică:

SOFISTICÁ, sofistichez, vb. I. Tranz. 1. A folosi în mod conștient raționamente false, care denaturează adevărul. 2. A da un caracter căutat, artificial, complicat sau prețios. – Din fr. sophistiquer.

SOFISTICÁ vb. I. tr. 1. A face sofisme; a falsifica, a complica. 2. (Liv.) A arăta mult rafinament; a se purta nenatural. [Cf. fr. sophistiquer, it. sofisticare].

SOFISTICÁ vb. tr. 1. a face sofisme; a falsifica, a complica. 2. a arăta mult rafinament; a se purta nenatural. (< fr. sophistiquer)

sofisticá (a ~) vb., ind. prez. 3 sofisticheáză

SOFÍSTICĂ s.f. Folosirea în discuție sau în demonstrații a unor raționamente greșite și a sofismelor cu scopul de a denatura adevărul. [< fr. sophistique].

sofístică s. f., g.-d. art. sofísticii

sofistica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul sofistic

sofistică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul sofistic