Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele serată:

SERÁTĂ, serate, s. f. Reuniune, întrunire cu caracter muzical, literar etc.; spec. petrecere de seară cu dans. – Din it. serata.

SERÁTĂ s.f. Reuniune cu caracter literar, muzical etc.; (spec.) petrecere cu dans care are loc seara. [< it. serata].

SERÁTĂ s. f. reuniune cu caracter literar, muzical etc. ◊ petrecere cu dans care are loc seara. (< it. serata)

serátă s. f., g.-d. art. serátei; pl. seráte

*serátă f., pl. e (it. sérata). Adunare p. a petrece seara (maĭ mică de cit balu), șezătoare orășenească, sindrofie. — Sec. 19 Soarea (oa 2 silabe), pl. ele (fr. soirée). V. clacă.

serată f. adunare de persoane spre a petrece seara convorbind, jucând, făcând muzică. [It. SERATA].

serata - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul serat

serată - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul serat