Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele semi:

SEMI- Element de compunere însemnând „jumătate de”, „pe jumătate”, care servește la formarea unor substantive și a unor adjective. – Din fr., lat. semi-.

SEMI- Element prim de compunere savantă având semnificația „jumătate”. [< fr., lat. semi-].

SEMI- elem. „(pe) jumătate”. (< fr., lat. semi-)

semi-Pref. care indică ideea de „jumătate”. Lat. semi-, prin intermediul fr. Se aplică uneori comp. proprii rom., cf. semicărturar, s. m. (semidoct), semizeu, s. m. (zeitate de rang inferior).
Sursa: Dicționarul etimologic român

*sémi- (lat. semi-), prefix care înseamnă „jumătate„, ca’n semicerc, semilună, semimetalic. V. emi-.

semi adv. se pune înaintea unor substantive cu sensul de jumătate: semizeu.

semi - Substantiv feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul seamă

semi - Substantiv feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul seamă

semi - Substantiv feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul seamă