Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele râureni:

RÂURENI 1. Lac de acumulare realizat pe cursul inf. al Oltului, în aval de Râmnicu Vălcea, dat în folosință în 1977. Supr.: 174 ha; vol.: 7,3 mil. m3. Hidrocentrala de la R. are o putere instalată de 48 MW. 2. Localitate componentă a municipiului Râmnicu Vâlcea. În sec. 19 aici aveau loc bâlciuri vestite, care atrăgeau numeroși negustori români și străini. În 1848, generalul Gh. Magheru a organizat aici, pe Câmpul lui Traian, o tabără militară pentru pregătirea oastei de voluntari menită să apere Revoluția din Țara Românească.
Sursa: Dicționar enciclopedic

Râureni pl. târgușor în jud. Vâlcea unde se face cel mai mare bâlciu din toată Muntenia (8 Sept.).

Sursa: Dicționar enciclopedic

râureni - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul râurean

râureni - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul râurean