Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele rozacee:

ROZACÉE, rozacee, s. f. (La pl.) Familie de plante dicotiledonate lemnoase și erbacee din care fac parte specii cultivate (trandafirul, mărul, cireșul etc.), precum și păducelul, măceșul, scorușul etc.; (și la sg.) plantă care face parte din această familie. [Pr.: -ce-e] – Din fr. rosacée.

ROZACÉE1 s.f.pl. Familie de plante lemnoase și erbacee dicotiledonate, cu staminele inserate pe caliciu, având ca tip trandafirul; (la sg.) plantă din această familie. [Pron. -ce-e, sg. invar. / < fr. rosacées].

ROZACÉE2 s.f. (Med.) Cuperoză. [< fr. rosacée].

ROZACÉE1 s. f. pl. familie de plante dicotiledonate, lemnoase și erbacee, cu staminele inserate pe caliciu: trandafirul. (< fr. rosacées)

ROZACÉE2 s. f. cuperoză. (< fr. rosacée)

rozacée s. f., art. rozacéea, g.-d. art. rozacéei; pl. rozacée

rozacee n. pl. familie de plante al căror tip e roza.

ROZACÉE, rozacee, s. f. (La pl.) Familie de plante dicotiledonate lemnoase și erbacee din care fac parte specii cultivate (trandafirul, mărul, cireșul etc.), precum și păducelul, măceșul, scorușul etc.; (și la sg.) plantă care face parte din acestă familie. [Pr.: -ce-e] – Din fr. rosacée.

rozacee - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul rozaceu

rozacee - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul rozaceu

rozacee - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul rozaceu

rozacee - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul rozaceu