Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele roși:

ROSI, Francesco (n. 1922), regizor italian de film. Îmbină vocația pentru investigarea profundă și documentată a realității cu gustul rafinat al formei și al compoziției plastice. Reprezentant principal al cinematografului politic italian din anii '60-'70 ai sec 20 („Salvatore Giuliano”, „Cu mâinile pe oraș”, „Cazul Mattei”, „Cadavre excelente”, „Eboli”).
Sursa: Dicționar enciclopedic

ROȘÍ, roșésc, vb. IV. Tranz., intranz. și refl. A căpăta sau a face să capete o culoare roșie, a deveni sau a face să devină roșu; a (se) înroși. ♦ Intranz. și refl. A se îmbujora. – Din roșu.

roșí (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. roșésc, imperf. 3 sg. roșeá; conj. prez. 3 să roșeáscă

roșì v. 1. a (se) face roș; 2. fig. a roși tare la față printr´o emoțiune vie.

ROȘÍ, roșesc, vb. IV. Tranz., intranz. și refl. A căpăta sau a face să capete o culoare roșie, a deveni sau a face să devină roșu; a (se) înroși. ♦ Intranz. și refl. A se îmbujora. – Din roșu.

roși - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul ros

roși - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul ros

roși - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul roș

roși - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul roș