Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele reverendă:

REVERÉNDĂ, reverende, s. f. Haină preoțească (catolică) lungă și neagră; anteriu. – Din lat. reverenda. Cf. pol. rewerenda.

REVERÉNDĂ s. f. haină prețioasă (catolică) lungă; anteriu. (< lat. réverenda)

*reveréndă f., pl. e (lat. reverenda [subînț. vestis, haĭnă] demnă de respect). Anteriŭ preuțesc [!].

reveréndă (haină) s. f., g.-d. art. reveréndei; pl. reverénde

reverendă f. veșmânt preoțesc sub cabană.

REVERÉNDĂ, reverende, s. f. Haină preoțească (catolică) lungă (de culoare neagră); anteriu. – Din lat. reverenda. Cf. pol. rewerenda.

reverenda - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul reverend

reverendă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul reverend