Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele reprezentantă:

reprezentántă (re-pre-) s. f., g.-d. art. reprezentántei; pl. reprezentánte

REPREZENTÁNȚĂ, reprezentanțe, s. f. 1. Organ care reprezintă în altă țară interesele țării sale în domeniul economic, politic etc. 2. (În sintagmele) Reprezentanță națională = organ de stat constituit din totalitatea deputaților. Reprezentanță comercială = organ al unui stat, care îl reprezintă în relațiile comerciale cu alte state. – Din germ. Repräsentanz.

REPREZENTÁNȚĂ s.f. 1. Organ care reprezintă o colectivitate. ♦ Reprezentanță națională = organ de stat constituit din totalitatea deputaților; reprezentanță diplomatică = organ permanent de stat pentru relațiile externe aflat pe teritoriul unui alt stat. 2. Agenție a unei întreprinderi comerciale. [Cf. germ. Repräsentanz, it. reppresentanza],.

REPREZENTÁNȚĂ s. f. 1. organ care reprezintă o colectivitate. ♦ ~ națională = organ de stat constituit din totalitatea deputaților; ~ diplomatică = organ permanent de stat pentru relațiile externe aflat pe teritoriul unui alt stat; misiunea diplomatică. 2. agenție a unei întreprinderi comerciale. 3. caracter reprezentativ. (< germ. Repräsentanz)

reprezentánță (re-pre-) s. f., g.-d. art. reprezentánței; pl. reprezentánțe

REPREZENTÁNȚĂ, reprezentanțe, s. f. 1. Organ, care reprezintă în altă țară interesele țării sale în domeniul economic, politic etc. 2; (în sintagmele) Reprezentanță națională = organ de stat constituit din totalitatea deputaților. Reprezentanță comercială = organ al unui stat, care îl reprezintă în relațiile comerciale cu alte state. – Din germ. Repräsentanz.

reprezentanta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul reprezentant

reprezentantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul reprezentant