Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele reid:

REID [ri:d], Thomas (1710-1796), filozof scoțian. Pastor presbiterian. A succedat lui Adam Smith la catedra de filozofie morală a Univ. din Glasgow. Fondatorul școlii scoțiene de filozofie. Adversar al lui Berkeley și Hume. A criticat empirismul, afirmând existența unor principii înnăscute ale „bunului simț” („Cercetare asupra intelectului uman prin prisma bunului-simț”, „Eseu asupra facultăților intelectuale”).
Sursa: Dicționar enciclopedic

REID [ri:d], Thomas Mayne (cunoscut și sub numele de căpitanul Mayne Reid) (1818-1883), scriitor și ziarist irlandez. A trăit după 1840 în America, fiind căpitan de voluntari în războiul împotriva Mexicului. Viața sa aventuroasă i-a inspirat numeroase scrieri cu acțiune palpitantă, localizată în Vestul Sălbatic sau în sud („Călărețul fără cap”, „Vânătorii de scalpuri”, „Căpetenia albă”).
Sursa: Dicționar enciclopedic

Reid (Thomas) m. filozof scoțian, unul din creatorii psicologiei (1710-1796).

Sursa: Dicționar enciclopedic

Reid (Thomas) m. filozof scoțian, unul din creatorii psicologiei (1710-1796).