Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele raritate:

RARITÁTE, (2) rarități, s. f. 1. Faptul de a fi rar, caracterul a ceea ce este rar. 2. Obiect, ființă, fenomen care se întâlnește rar; p. ext. ceea ce este excepțional, atrage atenția, constituie o curiozitate. – Din lat. raritas, -atis.

RARITÁTE s.f. 1. Caracterul a ceea ce este rar. 2. Lucru rar; (p. ext.) ceea ce este excepțional, ieșit din comun. [Cf. fr. rareté, it. raritá, lat. raritas].

RARITÁTE s. f. 1. obiect, ființă, fenomen care se găsește foarte rar; (p. ext.) ceea ce este excepțional, ieșit din comun. 2. însușirea a ceea ce este rar. (< lat. raritas)

*raritáte f. (lat. ráritas, -átis). Calitatea de a fi rar (nu frecŭent): raritatea unuĭ fenomen. Obĭect rar, care nu se vede des: un cabinet de raritățĭ. Starea lucruluĭ rar (nu dens): raritatea aeruluĭ în regiunile înalte.

raritáte s. f., g.-d. art. raritắții; (obiecte) pl. raritắți

raritate f. 1. caracterul celor rare, mică cantitate; 2. ceeace se întâmplă rar; 3. lucru rar.

rărițate - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul rărițat

rărițate - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul rărițat

rărițate - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul rărițat