Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele pârța:

pártă, pérți, și părți, s.f. (reg.) 1. panglică împodobită cu monede de aur sau de argint sau cu mărgele (legată în păr, pe frunte sau la pălărie); salbă de bani sau de mărgele. 2. cingătoare cu mărgele; betelie. 3. fiecare dintre dungile colorate ale unei țesături sau pături.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

pártă (-te), s. f.1. Panglică, colier de mătănii sau de medalii. – 2. Cingătoare. Mag. párta (Candrea). În Banat.
Sursa: Dicționarul etimologic român

pártă f., pl. e saŭ părțĭ (ung. párta). Ban. Colan. Salbă. V. petea.

pártă, -e, s.f. – Panglică, cingătoare: „Noi când vedem colacu acesta / Gândim că-i stogu cu parta” (Memoria 2004-bis: 1.361). – Din magh. párta „cunună, diademă„.
Sursa: Dicționar de regionalisme și arhaisme din Maramureș

*pártă (limbă) s. f., g.-d. art. partei

pârtă s.f. (reg.) povară mai mică purtată pe cap de femei.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

pârța s.f. art. (reg.) dizenterie.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

parta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul part

partă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul part