Am găsit 2 definiții pentru cuvantul/cuvintele psihosomatică:

PSIHOSOMÁTICĂ s.f. Disciplină medicală care studiază maladiile fizice, tulburările legate de cauze psihice, de conflicte psihologice, în general inconștiente. [Gen. -cii. / < fr. psychosomatique, cf. gr. psyche – suflet, soma – corp].

PSIHOSOMÁTICĂ (‹fr. {i}) s. f. Orientare în medicină care, susținând concepția unității tuturor funcțiunilor organismului, studiază originea psihică a unor maladii din domeniul patologiei generale și posibilitatea folosirii mijloacelor psihologice în terapie.
Sursa: Dicționar enciclopedic

psihosomatica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul psihosomatic

psihosomatică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul psihosomatic