Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele profana:

PROFANÁ, profanez, vb. I. Tranz. A trata fără respectul cuvenit lucruri considerate sfinte, a pângări; p. ext. a batjocori, a necinsti, a terfeli. – Din fr. profaner, lat. profanare.

PROFANÁ vb. I. tr. A pângări; (p. ext.) a necinsti. [< fr. profaner, cf. lat. profanare].

PROFANÁ vb. tr. a pângări; (p. ext.) a necinsti. (< fr. profaner, lat. profanare)

profaná (a ~) vb., ind. prez. 3 profaneáză

profanà v. 1. a nu trata cu respect cele sfinte sau a le întrebuința la scopuri profane; 2. fig. a face un uz nedemn: a profana amiciția.

PROFANÁ, profanez, vb. I. Tranz. A trata fară respectul cuvenit lucruri considerate sfinte, a pângări; p. ext. a batjocori, a necinsti, a terfeli. – Din fr. profaner, lat. profanare.

profana - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul profan

profană - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul profan