Am găsit 10 definiții pentru cuvantul/cuvintele pro:

PRO prep. (Livr.) 1. Pentru, în favoarea..., în sprijinul... 2. Element de compunere care înseamnă „pentru...”, „în favoarea...” și care servește la formarea unor adjective. – Din lat. pro (2), fr. pro-.

PRO- Element prim de compunere savantă cu semnificația: 1. „înainte”; „pentru”; „în loc de”; „în caz de”. 2. „anterior”, „prioritar” (în timp și în spațiu). [< fr., it. pro-, cf. lat. pro – care stă înainte, în locul lui, gr. pro – înainte; în favoarea].

PRO prep. Pentru, în favoarea... [< lat. pro].

PRO1- elem. 1. „anterior (în timp și în spațiu)”. 2. „pentru, în favoarea”. 3. „în locul cuiva sau a ceva”. (< fr. pro-, cf. lat., gr. pro)

PRO2 prep. pentru, în favoarea... (< lat. pro)

pro-Pref. care arată repetiția. Sl. pro-. Apare în mai multe cuvinte împrumutate din sl., dar a fost productiv numai în Banat, unde se atașează la cuvinte de proveniență variată: procoase „a coase din nou”; profierbe „a refierbe”; prostrînge „a reculege”; proface „a reface”.
Sursa: Dicționarul etimologic român

*pro, cuv. latin care înseamnă „pentru” și se întrebuințează rar numaî́ în pro și contra, „pentru și contra”, la vot.

pro prep.

pro prep. pentru, în favoarea: pro și contra.

PRO prep. 1. Pentru, în favoarea..., în sprijinul... 2. Element de compunere însemnând „pentru...”, „în favoarea...”, care servește la formarea unor adjective.Din lat. pro, fr. pro-.