Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele prestanță:

PRESTÁNȚĂ s. f. Ținută, înfățișare, atitudine impunătoare, demnă. – Din fr. prestance.

PRESTÁNȚĂ s.f. Ținută, atitudine demnă, impunătoare. [Cf. it. prestanza, fr. prestance].

PRESTÁNȚĂ s. f. ținută, atitudine demnă, impunătoare. (< fr. prestance)

*prestánță f., pl. e (fr. prestance, it. -anza, d. lat. praestantia, superioritate a persoanelor orĭ a lucrurilor. V. constanță). Ținută impunătoare orĭ marțĭală: prestanța luĭ Ludovic XIV, a luĭ Murat.

prestánță s. f., g.-d. art. prestánței

prestanță f. atitudine impunătoare.

prestantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul prestant

prestanta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul prestant